<< Chapter < Page Chapter >> Page >
FIGURE AND HYPOSTASIS OF THE ARTIST THE ROMANTIC IN POSTMODERNISM У статті розглядаються питання взаємин романтизму і постмодернізму; основною відмінністю постмодерного автора можна назвати зростання кількості наративних інстанцій та рівнів, іпостасей та ликів автора, що посилює ігрове начало текстів, сприяє їхній відкритості до читача. Матеріал може використовуватися у викладанні курсів «Література США», «Історія зарубіжної літератури», «Теорія літератури».

«Шановні панове... Щиро Ваш». Таке послання зі стертою серединою, принесене у пляшці морськими потоками, отримує хлопчик Амброз Менш, автор і герой збірки «Заблукавши у кімнаті сміху» Джона Барта. Метою його життя стає заповнення лакун у тексті невідомою автора, вписування власного тексту з пізнаваним для сучасності колом у вже існуючий текст літератури. Той загадковий лист із водних глибин виконує функцію налагодження комунікативних каналів між авторами в позачасовому просторі існування літератур або однієї великої Літератури.

Добре відомо, що стан митця в постмодернізмі значною мірою визначався пошуком нових літературних форм, що й зумовило свідомий перегляд наявних наративних моделей, пошуків шляхів до оновлення. У цьому сенсі плідним джерелом для переосмислення постає доба романтизму – і як період становлення національної американської словесності, активного теоретичного формулювання й художнього втілення поетологічних принципів, і як певний стан свідомості, окремі елементи якого іманентні постмодерному світобаченню, серед яких акцентація уяви, звернення до ірраціонального, усвідомлення незавершеності світу та відсутності єдності, універсальності істини, недовіра до авторитетів, роль митця в цьому процесі нового осягнення світу. Безсумнівно, у постмодерністському мистецтві ми спостерігаємо не сліпе наслідування, а варіації на тему романтичної естетики, домінантою яких можна визначити, так би мовити, зростаючу зануреність у сферу літературності, саморефлексію.

Як романтичне, так і постмодерністське мистецтво наполягало на деміургічній функції художника, який налаштований на створення художніх світів на противагу відтворенню, наслідуванню природи. Та якщо в романтизмі така позиція митця пов’язана з органічною теорією мистецтва як аналога творчих сил природи, що в емерсонівському трансценденталізмі формулювало розуміння ролі поета як пророка, вмістилища божественної суті, то постмодерний митець вимушений обстоювати свою креативність у відповідь на заперечення його творчої волі та задуму в «новокритичних» і постструктуралістських атаках на постать автора. Звідси й посилена саморефлексія постмодерністського твору, який розширює можливі іпостасі митця в тексті – від введення наратора як двійника або маски автора, крізь призму стилізації якого розповідається історія, до безпосереднього втручання в текст за посередництва Автора як персонажа. Він виступає як літературне alter ego письменника, що водночас розповідає і проживає текст свого життя. Таку модель можна спостерігати у творах Джона Барта «Заблукавши у кімнаті сміху», «Химера», «ПИСЬМЕНА», «Творча відпустка», «Припливні сказання», у Пола Остера в «Нью-Йоркській трилогії». Дональд Бартельм оприявнює постать художника в «Білосніжці» прямим авторським втручанням в текст з пропозицією до читача відповісти на запитання анкети щодо рецепції твору.

Get Jobilize Job Search Mobile App in your pocket Now!

Get it on Google Play Download on the App Store Now




Source:  OpenStax, Дискурс романтизму в літературі сша. OpenStax CNX. Jun 19, 2008 Download for free at http://legacy.cnx.org/content/col10545/1.1
Google Play and the Google Play logo are trademarks of Google Inc.

Notification Switch

Would you like to follow the 'Дискурс романтизму в літературі сша' conversation and receive update notifications?

Ask